NEWSru.com :: Бозон Хіггса "скрутить" Всесвіт у футбольний м'яч, заявив учений напередодні відкриття частинки

Науковий світ затамував подих - у середу фізики, що працюють з Великим адронним колайдером (ВАК), можуть зробити довгоочікуване оголошення про відкриття "божественної частинки"
В ході експериментів на ВАК неодноразово з'ясовувалося, що маса бозона Хіггса імовірно знаходиться в інтервалі від 115 до 135 гігаелектронвольт (ГеВ)
Єдиний спосіб це зробити - зібрати і проаналізувати великий масив інформації про зіткнення елементарних частинок і виявити особливий "стереотип розщеплення", який не може супроводжувати нічому, крім бозона Хіггса

Науковий світ затамував подих - у середу фізики, що працюють з Великим адронним колайдером (ВАК), можуть зробити довгоочікуване оголошення про відкриття "божественної частинки" . Вона є останнім відсутньою ланкою сучасної теорії елементарних частинок, на яких грунтується уявлення людства про Всесвіт. Але, як не парадоксально, відкриття, швидше за все, зробить навколишній світ набагато менш зрозумілим.

Нобелівський лауреат з фізики 1999 року голландець Мартинус Велтман пояснив це доступним порівнянням: при тій масі частинки, яку називають вже зараз, Всесвіт повинен бути розміром з футбольний м'яч. Відповідно, якщо ці дані підтвердяться, теоретикам доведеться якось по-новому пояснювати, чому цей м'яч насправді неосяжний.

"Стандартна модель закінчується, двері зачиняються. Відкриття бозона Хіггса (так називають цю частку. - Прим. Ред.) Створює великі проблеми для теоретиків. Все закінчено, можна йти додому", - сказав Велтман, виступаючи на традиційній зустрічі нобелівських лауреатів з молодими вченими в південнонімецькому місті Ліндау, повідомляє РІА Новини" .

Теорія не дозволяє точно встановити масу бозона Хіггса. Фізики вимірюють маси частинок в одиницях енергії - електронвольтах - грунтуючись на відомій формулі Ейнштейна E = mc2 (в квадраті). Формула показує, що маса може бути перетворена в енергію, а енергія - в масу. За допомогою цього рівняння можна обчислити, скільки енергії буде звільнено, якщо певна кількість маси перетворити в енергію. Формулою, наприклад, "надихалися" творці атомної бомби.

В ході експериментів на ВАК неодноразово з'ясовувалося, що маса бозона Хіггса імовірно знаходиться в інтервалі від 115 до 135 гігаелектронвольт (ГеВ). Це важливо для констант, що визначають кривизну Всесвіту. При такому значенні маси енергія поля Хіггса, яке, як вважається, пронизує весь Всесвіт , Виявиться нижче енергії вакууму і в теорії "згорне" Всесвіт до розмірів футбольного м'яча.

При цьому на сайті ЦЕРН було опубліовано відео, на якому офіційний представник колаборації CMS (колективу вчених, що працюють на детекторі CMS) Джо Інкандела визнається, що нова частинка вже фактично відкрита.

"Ми спостерігаємо нову частинку, у нас є досить сильні свідоцтва, щоб говорити про відкриття", - заявив Інкандела. За словами представника колаборації, вченим знадобиться ще час для додаткового аналізу отриманих даних.

"Ця частка дуже схожа за своїми властивостями на бозон Хіггса, але за деякими параметрами вона не зовсім точно відповідає очікуваному ... Це може бути не частинка Хіггса Стандартної моделі, а схожа на неї частка", - сказав представник, якого цитує РІА Новини" .

Якщо це так і виявиться, це буде революція у фізиці, сказав учений. Наприклад, в результаті буде доведена теорія існування додаткових просторових вимірів. Це найважливіше експериментальне відкриття за останні 30-40 років, додав він.

За словами Інкандела, це фундаментальний бозон, у нього, ймовірно, нульовий спін. "Це найважча частка з усіх відомих, за винятком топ-кварка," - сказав Інкандела.

Про можливе відкриття пишуть на цьому тижні всілякі джерела, включаючи провідні зарубіжні газети. так, The Financial Times , На яку посилається InoPressa , Пояснює, що виявити бозон Хіггса шляхом безпосереднього спостереження неможливо. Він дуже нестійкий і розпадається на більш легкі частинки відразу після виникнення.

Єдиний спосіб це зробити - зібрати і проаналізувати великий масив інформації про зіткнення елементарних частинок і виявити особливий "стереотип розщеплення", який не може супроводжувати нічому, крім бозона Хіггса.

До відкриття впритул наблизилися не тільки фахівці Європейської організації з ядерних досліджень (CERN), де знаходиться Великий адронний коллайдер, але і їх американські колеги, що працюють в Національної прискорювальної лабораторії імені Енріко Фермі поблизу Чикаго. У понеділок вони завершили обробку даних про 500 трильйонів зіткнень елементарних частинок, які за останні 10 років відбулися в місцевому прискорювачі Tevatron ( "молодший брат" БАК; зупинений восени минулого року після 28 років роботи. - Прим. Ред.).

Теорія "частинки Бога" породила вселенські страшилки

Гіпотезу "божественної частинки" запропонував в 1960-і роки англійський професор Пітер Хіггс. Він припустив, що Всесвіт пронизаний незримим полем, проходячи крізь яке деякі елементарні частинки "обростають" субатомними "бозонами", знаходячи тим самим масу, інші ж - наприклад, фотони (частинки світла, що не мають маси) - залишаються необтяженими. Завдяки бозона Хіггса, як вважається, матерія набуває масу і тим самим існує у формі.

Щоб відтворити бозони Хіггса, фахівці БАК намагаються моделювати умови, що існували 13 мільярдів років тому після великого вибуху , Зіштовхуючи елементарні частинки між собою на швидкостях, близьких до швидкості світла. За однією з версій, такий вибух привів до виникнення Всесвіту.

Варто відзначити, що деякі експерименти на ВАК вже перевернули ряд теорій, що пояснюють основи світобудови. Вчені не раз припускали, що відкриття, зроблені на колайдері, рано чи пізно змусять переписати всі підручники фізики.

При цьому припущення про те, що "божественна частинка" створює всю масу Всесвіту, викликали страхи, що штучне її отримання може викликати ланцюгову реакцію мимовільного зростання маси з появою чорної діри , Куди нібито затягне все живе, привівши до його знищення.

Втім, ті ж вчені раніше "заспокоїли" панікерів, записавши мелодійний звук "Частинки Бога". А особливо полохливих порадували заявою, що загадкового елемента, можливо, зовсім не існує .

Дополнительная информация

rss
Карта