Скільки Coca-Cola заробляє в РК і на чому економить в кризу

Фото: mzansilive.co.za

Власник бренду найвідомішого в світі напою працює в Казахстані з 1994 року через ТОВ «Coca-Cola Almaty Bottlers» (CCAB). Тоді в РК був відкритий перший завод всесвітньо відомого виробника. І хоча казахстанці п'ють місцеву Coca-Cola вже більше 20 років, мало хто знає, хто володіє бізнесом по розливу цього напою в нашій країні. Власники бренду в РК вирішили виправити цю ситуацію і «стати більш відкритими» для казахстанців. Forbes.kz дізнався деталі з перших вуст.

Про бізнес в Казахстані розповідає Атілла Ерлікая. Він є директором з корпоративних комунікацій Coca-Cola İçecek (CCI) - компанії, яка випускає напій на 25 заводах в 10 країнах світу: Казахстані, Туреччині, Киргизії, Азербайджані, Туркменістані, Таджикистані, Сирії, Іраку, Йорданії, і Пакистані. Їй і належать казахстанські заводи з виробництва напою, придуманого 130 років тому.

Атілла Ерлікая.

Основним акціонером CCI є турецька Anadolu Group з часткою в 50,3%. Пакетом 20,1% акцій володіє «бабуся» казахстанської CCAB - головна компанія The Coca-Cola Company. Ще 3,79% компанії належать турецької компанії Özgörkey. Решта акцій CCI розміщені на турецькій фондовій біржі Borsa İstanbul.

Цікавим є той факт, що головний The Coca-Cola Company не є найбільшим власником акцій CCI. За словами Атілли Ерлікая, так американці працюють у багатьох країнах світу: вони вважають за краще дати можливість розвивати локальний бізнес, а самі стають партнерами місцевих гравців.

Компанія CCI була створена в Туреччині майже 30 років тому з головним офісом в Стамбулі. CCI - п'ятий найбільший ботлер Coca Cola в світі, який в рік виробляє напоїв в обсязі 1,2 млрд юніткейсов (юніткейс - одиниця виміру виробників, яка відповідає упаковці об'ємом в середньому 5,6 літра). Продуктова лінійка компанії налічує 25 брендів води, соків, чаїв, спортивних, енергетичних і газованих напоїв, і, звичайно, Coca-Cola.

Що стосується фінансових показників, то в 2015 дохід CCI склав 6,7 млрд турецьких лір (близько $ 2 млрд), EBITDA - близько 1 млрд лір (близько $ 300 млн). Дані по Україні компанія окремо не розголошує. Однак, як розповів Forbes.kz Атілла Ерлікая, продажу в нашій країні займають близько 8% бізнесу CCI. Тому, застосовуючи грубі математичні підрахунки, можна умовно сказати, що дохід від продажу CCI в Казахстані в 2015 міг скласти близько $ 150 млн, EBITDA - близько $ 24 млн.

Атілла Ерлікая запевняє, що CCI - одна з найбільш «зелених» компаній не тільки в євразійському регіоні, але і в світі. Так, вона входить в рейтинг ООН 100 найбільш екологічних компаній - більше жодна компанія з 10 країн, де працює CCI, в рейтингу не представлена. Для виробництва напоїв і упаковки потрібна велика кількість енергії і води, і в CCI посилено працюють над тим, щоб знижувати споживання ресурсів.

- Казахстан є чемпіоном серед країн групи по економії води, - каже Атілла Ерлікая. - За останні 10 років на місцевих заводах компанії знизили показники водокористування на 30%. Сьогодні в Казахстані, щоб зробити 1 літр напою використовується всього 1,5 літра води, це включаючи виробництво пляшки і етикетки. 93% відходів виробництва тут повністю переробляються.

На виробництво в Казахстані в CCI взагалі дивляться серйозно. З 1994 група інвестувала в країни Середньої Азії близько $ 0,5 млрд. З них половина припала на Казахстан. Перший завод компанії - в Алмати на вулиці Гоголя - був відкритий більше 20 років тому, і на ньому діяло дві виробничі лінії. У 2005 виробництво було перенесено - тоді був побудований великий завод в селищі Берека поблизу Алмати, і там було відкрито вже 10 виробничих ліній. А в 2016 CCI офіційно запустила другий казахстанський завод - в Астані - вартістю $ 80 млн. Поки там діють дві виробничі лінії, але є можливість збільшити їх кількість до 10. Не виключено, що вони будуть запущені зовсім скоро - за останні 5 років CCI вдвічі збільшила обсяги продажів в нашій країні. Сьогодні Coca-Cola Almaty Bottlers входить в трійку найбільших FMCG-компаній країни.

На виробництво Coca-Cola в Казахстані безпосередньо працюють близько 700 чоловік, а з огляду на різні агентства, дистриб'юторів, компанія вважає, що створила в країні 2500 прямих і непрямих робочих місць.

Казахстанськими кадрами турецькі власники бізнесу взагалі пишаються. Ось, наприклад, чому.

- Готову продукцію ми розливаємо в тому числі в пластикову пляшку, яка робиться з гранул, - розповідає Атілла Ерлікая. - Для цього пляшка видувається за допомогою тиску і гарячої води. Наші німецькі постачальники обладнання встановили норму подачі тиску в 32 бар. Однак інженери в Туреччині «поворожили» і змогли зменшити тиск до 17 бар. А зниження тиску при виробництві - це колосальна економія електроенергії. Виробники обладнання сказали, що це неможливо. Але в Туреччині змогли це зробити. Але потім казахстанські інженери змогли знизити тиск до 15 бар! При цьому зберігається якість, природно. Таким чином, витрати на виробництво пляшки у нас знизилися майже в два рази.

Звичайно, криза не могла залишити поза увагою виробника напоїв. Тим більше, що інгредієнти для продукту і матеріал для упаковки закуповуються за кордоном. Бізнес довелося оптимізувати. Так, в пляшках для деяких напоїв знизили кількість пластику. Наприклад, літрова пляшка для води Bonaqua раніше важила 21 г, зараз - 10 м Через це вона стала тоншою і м'якше, але зате простіше переробляється. Також на пляшках з деякими напоями стали помітно тонше пластикові кришки - теж зекономили на матеріалі. У 2015 була ще спроба зменшити 0,5-літрову пляшку з колою до 0,450 л, але потім виробники повернули колишній обсяг. Ці та інші заходи, в тому числі інженерні інновації, дозволили компанії підвищити ціни на свою продукцію за все на 10%. І падіння попиту на казахстанські напої CCI не відбулося.

- Наш продукт не преміальний, а щоденний, і нам важливо, щоб він залишався доступним для споживача, - каже Атілла Ерлікая. - Так, час для казахстанської економіки зараз складне, але ми продовжуємо вкладати у виробництво, тому що знаємо: важкі часи рано чи пізно пройдуть, і інвестиції позитивно позначаться на нашій діяльності.

Дополнительная информация

rss
Карта